Ziņu izlaidums

No neliela svētbrīža līdz vēsturiskai pārraidei – kā tapis 2022. gada koncerts Ziemassvētku liecinieki – Kristus simboli

Pagājušā gada Ziemassvētku liecinieki koncerts, ko iestudēja Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīca Eiropā, sākotnēji bija paredzēts ne vairāk kā klātienes koncerts vietējā staba centrā Itālijā. Patiesībā tā nosaukums nemaz nebija Ziemassvētku liecinieki – tas bija tikai Grammy nominētās vijolnieces Dženijas Ouksas Beikeras dāsnais piedāvājums kopā ar ģimeni Romā uzstāties Ziemassvētku koncertā dažiem simtiem vietējo svēto. Kaut gan tas noteikti būtu bijis izklaidējoši un iedvesmojoši, tomēr šķiet, ka Tam Kungam prātā bija lielāki plāni.

Ņemot vērā pastāvīgo koronavīrusa izraisīto nogurumu, nesen aicinātais reģiona prezidents elders Massimo De Feo domāja, ka Dženijas programma varētu būt ideāla dāvana ikvienam Eiropas reģionā. Kā nepārprotams brīnums, tas, kas sākās kā neliels garīgais vakars, tagad jau ir pārvērties vēsturiskā pārraidē, kas tiek skatīta ne tikai visā Eiropā, bet arī visā pasaulē. Romas tempļa apmeklētāju centrā un slavenajā Mūsu Dievmātes baznīcā Kopenhāgenā, Dānijā, filmētajā Ziemassvētku liecinieki koncertā uzstājās Dženija Ouksa Beikera un Family Four, Aleksa Šārpa, kas agrāk uzstājās Celtic Woman sastāvā, atzinīgi novērtētais dāņu pēdējo dienu svēto aktieris Tomass Kofods, kā arī nobeiguma piezīmes teica elders De Feo un Baznīcas Augstākā prezidija loceklis prezidents Dalins H. Oukss. Ņemot vērā šī uzveduma necilos iesākumus un to, ka no sākuma līdz galam Covid-19 draudēja pārtraukt tā iestudēšanu, tas bija brīnumains panākums.

Rakstniekam, režisoram un producentam Braienam Kordrejam tā panākumi tomēr neizbēgami noveda pie cita jautājuma: Ko Baznīca Eiropā varētu darīt nākamgad, balstoties uz šo pieredzi? Kurus jaunus māksliniekus varētu nolīgt? Kādas dziesmas viņi dziedās? Kur viņi uzstāsies? Kurš to ierunās? Kā padarīt scenāriju interesantu? Un, visbeidzot, kā gan viņš spēs ieaicināt tādu pašu koncerta garu, kāds tas bija jau sākumā, tai pašā laikā to padarot vēl spēcīgāku?

Visi šie jautājumi un vēl daudzi citi bija jāatrisina, sākot ar šā gada janvāri. Sekojot Tā Kunga norādījumiem un soli pa solim ticībā virzoties uz priekšu, iestudējuma komanda būtībā sāka no baltas lapas un pārvērta to par Ziemassvētku meistardarbu.

Mākslinieku nolīgšana darbā

Kopš paša sākuma viena lieta bija skaidra – koncertam jābūt izteikti eiropeiskam. Lai gan pagājušā gada koncerta apstākļi būtu padarījuši jebkura veida pasaules līmeņa talantu piesaisti par iespaidīgu, šogad, atvēlot vairāk laika sagatavošanās darbiem, radošā grupa vēlējās piesaistīt māksliniekus no visas Eiropas, kas viņiem galu galā arī izdevās.

Izmantojot sevi pierādījušo „Vitamīna C” Holivudas pieeju jeb darbošanos paziņu paziņu lokā, reģiona komanda sazinājās ar profesionālu pēdējo dienu svēto mākslinieku tīklu visā Eiropā. Negaidītie zvani un nelūgtie e-pasta ziņojumi noveda pie ātras iepazīšanās un neformāliem projektu piedāvājumiem. Producentiem par prieku viņi drīz vien varēja pieņemt darbā dažādu tautību un žanru mūziķus, kuri visi aiz mīlestības pret Pestītāju veltīja savu laiku un talantus par velti.

Džeks un Marta Tindeili-Bisko (Lielbritānija un Spānija) – pianists Džeks Tindeils-Bisko ir studējis mūziku trīs kontinentos un plaši koncertējis visā Eiropā. Šobrīd viņš ir Talent Unlimited U.K. un DEBUT Classical mākslinieks. Marta ir katalāņu pianiste un pedagoģe. Abi, pirms pārcelšanās uz Londonu, Brigama Janga universitātē Aidaho pasnieguši mūziku un valodu kā palīgprofesori.

Vesna un Igors Grupmani (Serbija un Ukraina) – Grammy godalgotie vijolnieki Igors un Vesna Grupmani satikās Maskavas konservatorijā, un kopš tā laika viņiem ir neticami veiksmīga mūzikas karjera, uzstājoties, diriģējot un mācot. Pašlaik viņi ir apmetušies Roterdamā, Nīderlandē, kur Igors pilda koncertmeistara pienākumus Roterdamas filharmoniskajā orķestrī, bet Vesna māca violu Roterdamas konservatorijā.

Konstanze un Volfgangs Gebaueri (Austrija un Vācija) – abi ir pieredzējuši operdziedātāji. Volfgangs un Konstanze Gebaueri pirmo reizi satikās uz skatuves un kopš tā laika nekad to nav pametuši, kopā uzstājoties operās, mūziklos un koncertos visā Eiropā.

Naura (Spānija) – Naura studējusi mūziku divās Spānijas augstskolās un uzstājusies neskaitāmos koncertos kā solo soprāns, kuru cita starpā pavada Navaras simfoniskais orķestris, kā arī grupa Pamplonesa.

Rūta Lorenzo (Spānija) – plaši pazīstama ar izcīnīto 5. vietu X Factor U.K. Rūtai bijusi veiksmīga solokarjera, kas sastāv no trīs augsta ranga albumiem, četrām Spānijas tūrēm un, it īpaši, vienas no visu laiku labākajām Spānijas izcīnītajām vietām Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Aleksa Šārpa (Īrija) – Aleksa vislabāk pazīstama kā Grammy nominētās grupas „Celtic Woman” dalībniece un ir iekļuvusi dažādu mūziklu un solo uzvedumu virsrakstos visā pasaulē.

Salome Moana (Šveice) – saņēmusi gan bakalaura, gan maģistra grādu Mūzikas akadēmijā Bāzelē, Šveicē. Salome ir topoša improvizācijas džeza popmūzikas māksliniece, kura savu debijas albumu izdeva 2020. gadā, ar plānotu nākamo izdevumu 2023. gada pavasarī.

Luiss un Pērs Heriji (Zviedrija) – Luiss un Pērs Heriji ir divi no trim zēnu grupas The Herreys dalībniekiem, kuri 1984. gadā uzvarēja Eirovīzijas dziesmu konkursā, uzsākot savu karjeru, kas ir sastāvējusi no 10 studijas albumiem un milzīgiem turnejas panākumiem.

Repertuāra izvēle

Kaut gan pagājušā gada programmā pārsvarā tika iekļauti skaisti instrumentālie skaņdarbi, tomēr šogad uzsvars tika likts gan uz instrumentālo, gan vokālo skaņdarbu izpildīšanu. Šim nolūkam iestudējuma radošā grupa darbā pieņēma pagājušā gada koncerta galveno izpildītāju Dženiju Ouksu Beikeru, kura apvienojās ar godalgoto komponistu Kurtu Bestoru, lai radītu jaunus, iemīļotus Eiropas Ziemassvētku dziesmu aranžējumus, kas atspoguļotu koncerta unikālās tēmas.

    • Uvertīre: orķestris
    • Tu Scendi Dalle Stelle: Naura
    • Nu Tändas Tusen Juleljus: Heriji
    • O Tannenbaum: Gebaueri
    • Holly & Ivy: Salome
    • Ak, ticīgie, nāciet: Tindeili-Bisko
    • Zvaniņu Ziemassvētku dziesma: Grupmani
    • Prieks pasaulei: Rūta
    • Drūmajā ziemas vidū: Aleksa
    • Fināls: Ak, svētā nakts ar visiem māksliniekiem

Vaicājot izpildītājiem par viņu iemīļotāko koncerta daļu, ne viens vien minēja Bestora oriģinālo Ziemassvētku klasikas Ak, svētā nakts aranžējumu. Atzinību guvušais pianists Džeks Tindeils-Bisko par to piebilda: „Mēs ceram, ka tie, kuri klausās, it īpaši šo pēdējo priekšnesumu, gan tie, kas ir no mūsu ticības, gan arī citi mūsu daudzie draugi, varētu tikt aizkustināti, lai varbūt izjustu lielāku godbijību pret to svēto nakti cilvēces vēsturē, sajustu, kā viņu dvēselē un sirdī ieplūst vairāk gaismas, domājot par Pestītāja dāvanu, un galu galā izjustu lielāku mīlestību, pārdomājot Ziemassvētku laika būtiskos aspektus – pateicību un došanu.”

Koncerta norises vietas atrašana

Dažkārt pareizais ceļš materializējas tikai tad, kad jau ticis sperts pirmais solis nezināmajā. Tā tas notika arī ar šā gada koncertu. Radās ideja atrast vietu, kas unikāli sasaistītu skatītājus ar Jēzus laiku caur tolaik valdījušās Romas impērijas drupām, taču daudzas pazīstamākās itāļu vietas diemžēl izmaksāja pārāk dārgi. Kad mākslinieki tika pieņemti darbā, Kordrejs tika iepazīstināts ar Rūtu Lorenzo, vienu no Spānijas spilgtākajām zvaigznēm, kura viņu iepazīstināja ar UNESCO Pasaules mantojuma objektu Meridā, Spānijā, kurā atrodas Romas provinces galvaspilsētas drupas, kas nodibināta tikai 25 gadus pirms Kristus dzimšanas. Pēc vairākām sarunām šajā oktobrī administrācija atļāva filmēšanu ar romiešu arhitektūru fonā.

Par šo izkārtojumu soliste Aleksa Šārpa sacīja: „Romas amfiteātra izkārtojums Meridā, Spānijā, bija elpu aizraujošs, un tas uzreiz mani aizrāva atpakaļ laikā. Būdama uz skatuves un dziedot zem zvaigznēm, es spēju labāk iztēloties, kā Marija un Jāzeps tik pieticīgā apkārtnē ienes pasaulē Pestītāju un cerību gaidas gaisā.”

Ziemassvētku stāsta ierunāšana

Pagājušā gada koncertu brīnišķīgi ierunāja dāņu aktieris Tomass Kofods, kurš iepriekš atveidoja Jēzus Kristus svēto lomu baznīcas iestudējumā The Testaments. Šoreiz, meklējot sievietes balsi, iestudējuma komanda spēja piesaistīt nevienu citu kā Savannu Stīvensoni no Apvienotās Karalistes, kuru daudzi Baznīcas locekļi varēs atpazīt kā aktrisi, kas attēloja Mariju, Kristus māti, Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcas iestudētajos Bībeles video. „Stīvensone,” Kordrejs teica, „teicējas lomā ienesa sirsnību un profesionalitāti.”

Pēc talantīgās Stīvensones piesaistīšanas reģiona iestudējuma komanda sāka meklēt vietu Apvienotajā Karalistē, kur varētu nofilmēt stāstījumu. Meklējot ideālu Viktorijas laikmeta norises vietu, vietējie Baznīcas locekļi ieteica Čārlza Dikensa muzeju Londonā. Kordreja scenārijam šis izrādījās izšķirošs pavērsiens, jo viņš saskatīja iespēju aizņemties Dikensa klasisko stāstu Ziemassvētku dziesma savā rakstniecībā. Galu galā, pēc Kordreja vārdiem, „ir skaidrs, ka Skrūdža ceļojums ir garīgs, kur viņš iemācās vairāk līdzināties Kristum. Vai tad to nevēlamies mēs visi?”

Iestudējuma komandai jau no paša sākuma radās ideja sasaitīt to, kā dažādas Ziemassvētku iezīmes, kuras bieži vien tiek uzskatītas par visai laicīgām (piemēram: eglīte, konfekšu spieķīši, zvaniņi, garās zeķes, aslapu palmas vainagi u. c.), patiesībā norāda uz Kristu. Šī ideja tika īstenota līdz galam, līdz ar to daudzi no šiem simboliem parādās koncerta programmā, kā arī koncerta nosaukums tika mainīts uz Ziemassvētku liecinieki – Kristus simboli.

Ziemassvētku gara pieredzēšana mūzikā

Producentiem, par laimi, maigā gara atspoguļošana, kas caurvija sākotnējo Ziemassvētku liecinieku koncertu, neizrādījās grūta – ja vien koncerta galvenā uzmanība tika pievērsta šī gadalaika patiesajam iemeslam: Jēzum Kristum. „[Dievs] šovam piedeva dievišķu dzirksti,” operdziedātāja Konstanze Gebauera atzīmēja, „lai ikviens” neatkarīgi no apstākļiem, izcelsmes vietas, tautības vai reliģiskās piederības „to izjustu”.

Jaunajā derībā Matejs raksta: „Jo kur divi vai trīs ir sapulcējušies Manā Vārdā, tur Es esmu viņu vidū.” (Mateja ev. 18:20.) Attiecībā uz koncertu Ziemassvētku liecinieki – Kristus simboli, Viņa vārdā burtiskā nozīmē sapulcējās vesels svēto pulks – sākot ar iestudējuma komandu un mākslinieku sastāvu, līdz pat daudzajiem tulkiem, kas koncertu padarīja pieejamu 31 valodā. Kā to vienbalsīgi apliecinās viņi visi, Jēzus Kristus patiesi bija „viņu vidū” šī unikālā iestudējuma laikā.

Kā noskatīties koncertu

Koncerts ir uzņemts angļu valodā, un tas tiks piedāvāts 31 valodā. Tas būs pieejams Baznīcas oficiālajos kanālos, tostarp: IzgaismoPasauli.org, Baznīcas vietnes jezuskristusbaznica.org attiecīgās valsts lapā, YouTube un Facebook no svētdienas, 2022. gada 11. decembra, plkst. 18.00 (CET) līdz 2023. gada janvāra vidum.

Papildus koncerta programmai būs pieejamas aktivitātes bērniem un viņu ģimenēm, ko varēs atrast vietnē IzgaismoPasauli.org.

Papildu materiāli, tajā skaitā Ziemassvētku kalpošanas kalendārs, plakāti, skrejlapas un reklāmas video drīz būs pieejami vietnē IzgaismoPasauli.org

Stila ceļveža piezīmes:Izmantojot rakstu par Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcu, lūdzu, pirmajā norādē izmantojiet Baznīcas pilno nosaukumu. Lai iegūtu vairāk informācijas par Baznīcas nosaukuma izmantošanu, ejiet uz mūsu tiešsaistes Stila ceļvedis.