Tematiskais raksts

Baznīcas agrīnā vēsture

Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīca tika organizēta 1830. gada 6. aprīlī Faijetā, Ņujorkas štatā. Baznīcai augot, jaunpievērstie pulcējās Ohaio un Misūri štatā. Pēdējo dienu svētie piedzīvoja vajāšanas gan Kērtlandē, Ohaio štatā, gan Misūri štatā, kur nikni pūļi vairākkārt padzina viņus no mājām, dzenot no pilsētas uz pilsētu. 1893. gadā, izdzīti no Misūri, Baznīcas locekļi sapulcējās Ilinoisā, kur purvainā Misisipi upes krastā uzcēla plaukstošu pilsētu. Taču pēc septiņiem gadiem viņi atkal tika padzīti no savām mājām. Brigama Janga vadībā pionieri devās bēgļu gaitās, ceļojot 2100 km (1300 jūdzes) uz rietumiem un apmetoties Soltleikas ielejā.

  • Pirmais Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcas templis tika uzcelts Kērtlandē, Ohaio štatā. Par spīti tam, ka plānotās izmaksas bija 40 000 ASV dolāru, kas mūsdienās būtu pielīdzināmas 750 000 dolāru, Baznīcas locekļi bija apņēmības pilni to uzbūvēt. Bieži vien vīri cēla visu dienu un naktī sargāja templi no pūļa uzbrukumiem. 1836. gadā, kad celtniecība tuvojās noslēgumam, lai piedotu templim spozmi, no saziedotā stikla un porcelāna tika izgatavots apmetums.
  • 1837. gadā Džozefa Smita vadībā septiņi misionāri aizkuģoja uz Liverpūli, lai uzsāktu misionāru darbu Lielbritānijā. Pēc deviņu mēnešu ilgas sludināšanas baznīcās, īrētās zālēs un pie māju durvīm, Baznīcai tika pievienoti 2000 jaunpievērsto. 1863. gadā 800 baznīcas locekļi sapulcējās ostā, lai ar kuģi „Amazon” dotos uz Ameriku. Lai veiktu novērojumus, uz klāja uzkāpa arī Čārlzs Dikenss. Viņš pieminēja, ka mormoņu jaunpievērstie ir kārtīgi un organizēti, un nodēvēja viņus par „Anglijas ziedu”.
  • 1838. gadā Misūri gubernators Lilburns V. Bogs izdeva zemisko pavēli par mormoņu iznīcināšanu. Šī pavēle tika izdota, atsaucoties uz pārspīlētiem ziņojumiem par sadursmēm Pēdējo dienu svēto un Misūri pastāvīgo iedzīvotāju starpā. Tajā tika pavēstīts, ka „pret mormoņiem jāizturas kā pret ienaidniekiem un, ja to prasa sabiedrības intereses, jāiznīcina vai jāpadzen no štata”. Kaut gan šī pavēle netika ievērota jau kopš 19. gs. vidus, oficiāli to atcēla tikai pēc 138 gadiem — 1976. gadā.
  • Pēc padzīšanas no Ohaio un Misūri Baznīcas locekļi apmetās purvainā Misisipi upes krastā Komercā, Ilinoisas štatā. 1839. gadā šī pilsēta tika pārdēvēta par Navū. Pilsētas nosaukums tika atvasināts no ebreju vārda, kas nozīmē kaut ko jauku un skaistu vai arī atpūtas un miera vietu. Pēdējo dienu svētie sapulcējās savā jaunajā patvēruma vietā, un pilsētas iedzīvotāju skaits pieauga līdz 12 000. Navū ātri vien kļuva par svarīgu tirdzniecības centru, lieluma ziņā konkurējot pat ar Čikāgu.
  • Līdztekus Navū attīstībai, pieauga pretspēks no naidīgi noskaņoto pūļu puses. Pēdējo dienu svētie uzcēla Navū templi, taču pēc tā iesvētīšanas atkal tika padzīti no savām mājām. Pamestais templis tika apgānīts un 1848. gadā ļaunprātīgi nodedzināts (pēc 150 gadiem Navū templis tika atjaunots, par pamatu ņemot oriģinālprojektu, un 2002. gada jūnijā to iesvētīja bijušais Baznīcas prezidents Gordons B. Hinklijs). No 1846. gada februāra līdz septembrim vairums Baznīcas locekļu tika padzīti no savām mājām Navū. Lielākā daļa no viņiem devās prom pa ielu, ko tagad reizēm dēvē par „Asaru ceļu”. Uznāca liels sals, un platā Misisipi upe aizsala, ļaujot to šķērsot vairākiem tūkstošiem Baznīcas locekļu, kas gāja kājām vai brauca ratos. Vairāki cilvēki savās dienasgrāmatās nodēvējuši šo salu par brīnumu, un viens nedaudz pajokojis, sakot, ka „tas bija brīnums, kas gandrīz nosaldēja pāris tūkstošu svēto”.

Stila ceļveža piezīmes:Izmantojot rakstu par Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcu, lūdzu, pirmajā norādē izmantojiet Baznīcas pilno nosaukumu. Lai iegūtu vairāk informācijas par Baznīcas nosaukuma izmantošanu, ejiet uz mūsu tiešsaistes Stila ceļvedis.